Henrik Thorlund Andersen
For mig handler økonomi ikke kun om tal, men også om at finde løsninger, der gør arbejdet smartere, hurtigere og mere meningsfyldt.
Jeg motiveres af at udvikle, forbedre og gøre en forskel for mennesker. Uanset om det er budgetter, regnskaber og dataindsamling eller mere komplekse rapporterings- og samkørselsopgaver, så er mit fokus på at skabe overblik og fremdrift.
Jeg har været økonomidirektør i Virbac i 16 år, hvor jeg også arbejdede med kundeservice og logistik. Før det har jeg arbejdet i forskellige virksomheder som økonomiproceskonsulent, controller, finanschef og IT-ansvarlig. Kombinationen af økonomi og gode IT-løsninger er et godt krydsfelt for mig.
Jeg er nok ikke den klassiske “bogholdertype”; det hører jeg i hvert fald tit. Godt nok kan jeg sagtens fordybe mig i detaljer og rutineopgaver, men tænker altid i udvikling og forbedringer. Arbejdsmæssigt er jeg i flow og tidsfornemmelsen kan helt forsvinde i fordybelsen, når jeg bygger regneark, løser tekniske udfordringer og oplever, at tingene rykker.
Privat er jeg i flow, når jeg dyrker sport, såsom kajakpolo, gymnastik og mountainbike. Jeg er også springtræner, hvilket jeg er vild med, fordi jeg er med til at flytte andre mennesker. Jeg er altid glad, når jeg dyrker sport og er omgivet af mennesker, der deler engagementet og glæden ved det, de laver.
Jeg er opvokset i Vestjylland og uddannet i økonomi fra Aarhus Universitet. I dag bor jeg i trekantsområdet sammen med min kone, som jeg mødte allerede på efterskolen, og vores tre børn. Vi har boet tre år i Schweiz, hvor jeg også arbejdede med økonomi.
Det, som jeg især sætter pris på ved at være i praQtice, er kombinationen af praktisk drift og strategisk arbejde. Her er mange muligheder, gode kolleger og plads til både faglighed og nysgerrighed – og det gør arbejdet både sjovt og spændende.



